X

Gunāra Astras gads

G. Astras piemiņai tapusi filma “Drosmes diena”

G. Astras piemiņai tapusi filma “Drosmes diena”

Tieslietu ministrija sadarbībā ar Latvijas Okupācijas muzeju Gunāra Astras gada ietvaros izveidojusi filmu “Drosmes diena”, kas veltīta Latvijas slavenākajam brīvības cīnītājam un atspoguļo viņa 1983. gada 15. decembrī Latvijas PSR Augstākajā tiesā teikto pēdējo vārdu. Filmas pirmizrāde norisināsies kinoteātrī “Splendid Palace” 18. aprīlī, taču televīzijas pirmizrāde notiks 19. aprīlī LTV1.

Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns: “Filma par Gunāru Astru ir reāls piemērs visiem, ko nozīmē būt savas valsts patriotam. Gunāra Astras stingrā nostāja pret Krievijas okupācijas varu un vēlme dzīvot neatkarīgā Latvijas valstī ir jāzina visai latviešu tautai. Tā var kalpot ikvienam kā mēraukla viņa drosmei. Filma veicinās izpratni par ticību savai valstij un G. Astras nesalaužamo cīnītāja garu.”

Filmas idejas un scenārija autors ir Lauris Gundars, tās veidošanas komandā ir režisors Jurģis Tūbelis, producente Arta Ģiga, operatori Uldis Ķikāns un Jānis Kešāns. Galvenajās lomās piedalās aktrise Lidija Pupure un aktieri no Liepājas teātra jaunā kursa: Madara Vilčuka, Madara Kalna, Agnija Dreimane, Kārlis Ērglis, Kārlis Elvis Artejevs, Valts Skujiņš un Kintija Stūre.

Filma ir vēsturiska liecība, kas atspoguļo G.Astras drosmi runāt par padomju varas represijām, un būs izglītojošs materiāls gan mūsdienu sabiedrībai, gan nākamajai paaudzei, vēstot par padomju okupācijas varas nodarījumiem. Tā ir daļa no Gunāra Astras 90. jubilejas gada aktivitātēm un godina viņa piemiņu. Šogad janvārī Rīgas centrā, Baumaņa skvērā, tika atklāts tēlnieka Gļeba Panteļejeva veidots Gunāra Astras piemiņai veltīts piemineklis “Nebaidies!”. Savukārt oficiālais izdevējs “Latvijas Vēstnesis” sadarbībā ar Latvijas Okupācijas muzeju janvārī laida klajā slavenākajai Gunāra Astras runai – viņa pēdējam vārdam 1983. gada 15. decembrī veltītu grāmatu “Pēdējais vārds”. Šogad martā Latvijas Pasts izdevis Gunāram Astram veltītu pastmarku un speciālo aploksni.

Jau ziņots, ka pērn 22. oktobrī latviešu brīvības cīnītājam Gunāram Astram apritētu 90 gadu. G. Astras laikabiedri un ģimenes locekļi, Tieslietu ministrijas un Latvijas Okupācijas muzeja pārstāvji, godinot viņa piemiņu, izveidojuši iniciatīvas grupu, kas organizē pasākumu kopumu līdz 2022. gada rudenim, pasludinot šo laika posmu par Gunāra Astras gadu.

Vairāk šajā sadaļā

Latvijas Pasts izdevis Gunāram Astram veltītu pastmarku
2022. gada 25. martā, Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienā, Latvijas Okupācijas muzejā prezentēja Latvijas...
Apvilkt dzelzs apli. Meditācija par brīvības nedalāmību.
Gunāru Astru pieminot 15.12.2021.* Valters Nollendorfs “Lai svētās papērksnītes...
Gunārs Astra
Gunārs Astra (22.10.1931.– 06.04.1988.) bija Latvijas brīvības cīnītājs un nelokāms Latvijas Nacionālās...
Atklāts Gunāra Astras piemiņai veltīts piemineklis “Nebaidies!”
2022. gada 20. janvārī, Tieslietu ministrija sadarbībā ar Latvijas Okupācijas muzeju atklāja Gunāra Astras piemiņai...
Latvijas brīvības cīnītājam Gunāra Astram – 90
Latvijas Okupācijas muzejs 22. oktobrī ar piemiņas pasākumu godināja Latvijas brīvības...
Atvērta grāmata "Gunārs Astra. Pēdējais vārds"
Gunāra Astras gada ietvarā izdevējs “Latvijas Vēstnesis” sadarbībā ar Latvijas...
Gunāra Astras pēdējais vārds LPSR Augstākajā tiesā
No izdevuma "Gunārs Astra. Pēdējais vārds"Izdevējs: “Latvijas...