X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
Sveicam Lietuvas Republiku Neatkarības dienā!

Sveicam Lietuvas Republiku Neatkarības dienā!

2022. gada 16. februāris

Sveicam Lietuvas Republiku Neatkarības dienā ar iedvesmojošu stāstu par tautas spēku, izturību un nepadošanos! Tas ir stāsts par 1941. gada 14. jūnijā no Kauņas deportēto Galinu Trautmani (dzim. Tumaiti), kuras videoliecība par dzimtā pieredzēto glabājas Latvijas Okupācijas muzeja krājumā.

Galina dzimusi 1929. gadā Kauņā. Vecākiem Stasim Tumas un Lenai Tumienei līdz 1940. gada Padomju okupācijai Lietuvā piederēja ilgos darba gados izlolots restorāns “Centras” Laisves gatvē.Foto: Māte Lena Tumiene ar bērniem Konstantīnu Tumas un Galinu Timaiti 1939.gadā Galinas iesvētībās Kauņā.


1914. gada 14. jūnijā līdz ar vecākiem un brāli Konstantīnu Galina tika deportēta uz Krasnojarskas apgabalu. Bada apstākļos izdzīvot nometinājuma apstākļos bija ļoti grūt. Galina smagā formā izslimoja malāriju.

Tēvs bija notiesāts uz pieciem gadiem un ieslodzīts Rešotu cietumā. Brīnumainā kārtā tēvs lēģerī izdzīvoja un 1946. gadā nonāca pie ģimenes nometinājumā. Tika pieņemts lēmums, kaut arī nelegāli, bet atgriezties Lietuvā. To ģimene īstenoja 1946. gada vasarā.

Lietuvā Galina saņēma pasi un atsāka skolas gaitas Kauņā. Tomēr vecāki kā represētas personas nedabūja ne pierakstu, ne legālus dokumentus. 1948. gadā tēvs pēc smagas slimības mira un 1949. gada sākumā māti un brāli arestēja, lai nosūtītu atpakaļ uz nometinājumu.

Galina, lai izbēgtu no šāda likteņa, bēga uz Rīgu, kur dzīvoja attāla radiniece Kazimira Vaznis. Rīgā Galina izmācījās grāmatvežu kursos, strādāja rūpnīcā “Etalons”, kur iepazinās arī ar savu vīru Albertu Traumani. Arī māte pēc atbrīvošanas no nometinājuma 1957. gadā atbrauca pie meitas uz Rīgu, brālis Konstantīns atgriezās Lietuvā.

Foto: Galina Trautmane (dzim. Tumaite) 2005. gada 29. novembrī Rīgā, videoliecības filmēšanas laikā.

Citas aktualitātes

30. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notiks jaunās ekspozīcijas svinīgā atklāšana2022. gada 26. maijs
Pēc vairākus gadus ilgušās rekonstrukcijas Latvijas Okupācijas muzeja atjaunotajā ēkā,...
25.maijā tiek atzīmēta Starptautiskā varoņu un cīnītāju pret totalitārismu piemiņas diena2022. gada 25. maijs
25.maijā visā...
Aicinām uz konferenci "Latvijas tautas zaudējumi Otrajā pasaules karā: karavīru un civilistu likteņu summa"2022. gada 13. maijs
Norises vieta: Latvijas Okupācijas muzejs, Latviešu strēlnieku laukums 1, Rīga Norises...
Latvijas Pasts izdevis pastmarku Latvijas Okupācijas muzejam2022. gada 13. maijs
2022. gada 18. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notika Latvijas Pasta izdotās muzejam veltītās...