X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »


"Stūra mājas” projekta atskaites konference: izstāde un čekas darbības izpēte

2018. gada 11. septembris

Desmit dienas pirms izstādes “Stūra mājā” Čekas darbība Latvijā aizvēršanas, kas notiks 30. septembrī, Latvijas Okupācijas muzejs rīkoja “Stūra mājas” projekta atskaites konferenci: izstāde un čekas darbības izpēte”.

To atklāja kultūras ministre Dace Melbārde un Latvijas Okupācijas muzeja direktors Gunārs Nāgels. Ziņojumi tika sakārtoti divās nosacītās daļās: pirmā — par ēkas kā vēsturiskā notikuma norises vietas tagadni un nākotni, otrā — par vēstures pētījumiem, kurus veicinājusi vajadzība veidot izstādi un iespēja LOM speciālistiem fiziski izpētīt ēkas atsevišķas daļas.

Vēsturnieks un “Stūra mājas” izstādes koncepcijas autors Rihards Pētersons atgādināja par kritērijiem, pēc kuriem tiek vērtēti nākotnei saglabājami vēstures un kultūras objekti: "autentiskums" un "integritāte". "Stūra māja" atbilst abiem kritērijiem. Tādēļ runātājs mudināja meklēt risinājumu, kurš ļautu "Stūra māju" paturēt kā vēstures un arhitektūras pieminekli nemainot tā funkciju. Runātājs stāstīja par citu valstu Ungārijas, Lietuvas un Igaunijas pieredzi līdzīgu objektu saglabāšanā.  

LOM direktora vietniece attīstības jautājumos un izstādes veidošanas vadītāja 2014. gadā Līga Strazda piedāvāja muzeja skatījumu, kā “Stūra māju” atdzīvināt — no tukša īpašuma pārvērt par zīmīgu vēstures liecinieci ar muzeja ekspozīciju un telpām, kurās strādā valsts iestādes. Ēkai nāktos piešķirt izņēmuma statusu un pēc kapitālremonta nepieprasīt apsaimniekotājam gūt peļņu no telpu izīrēšanas, kā no parastas komercplatības, bet nodot to lietošanai muzejam un izīrēt par samērīgu samaksu valsts iestādēm.  Tēmu noslēdza VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis, kas apliecināja, ka arī ēkas apsaimniekotāji meklē risinājumu, lai ēka turpmāk nepaliek tukša.

Tālākajā daļā “Stūra mājas“ izstādes satura autore, vēsturniece Inese Dreimane atklāja, kā ar viena LOM krājumā esoša un publiski zināma dokumenta “Šustina saraksta” izpēti aizsākās pētniecisko darbību virkne, kuras rezultātā tika atrasti vārdi un fotogrāfijas upuriem, kurus čeka 1941. gada jūnija beigās arestēja un nošāva Rīgas Centrālcietumā. Vēsturnieks Jānis Goldšmits stāstīja par Nacionālās Sardzes materiāliem Latvijas Okupācijas muzejā un to izmantošanu “Stūra mājas” izpētē. I.Dreimane referēja arī par čekistiem Latvijā 1940/1941. gadā. Cita starpā viņa norādīja, ka ir atrasti pierādījumi, ka čekas darbiniekiem, kas Latvijā ieradās kopā ar okupācijas karaspēku bija viltotas identitātes ar latviskiem vārdiem, lai izskatītos, ka viņi ir Latvijas pilsoņi. Konferenci ar saviem novērojumiem un darba pieredzi noslēdza izstādes gids Aivars Riekstiņš.

Jau piecus gadus Rīgā, Brīvības ielā 61 , tautā sauktā par “Stūra māju” darbojas LOM veidota izstāde un notiek gidu vadītas ekskursijas; izstādē un ekskursijās kopā ir pabijuši ap 200 000 cilvēku. 2014. gadā “Stūra mājas” atvēršana sabiedrībai bija daļa no “Rīga - Eiropas kultūras galvaspilsēta” kultūras programmas. Pēc Eiropas Kultūras galvaspilsētas statusa izbeigšanās, sabiedrības pieprasījuma dēļ, Latvijas Republikas Kultūras ministrija (KM) izlēma, ka varēs līdzfinansēt izstādes tālāku darbību. KM atbalsts ir ļāvis muzejam turpināt “Stūra mājas” projektu — izstādi “Čekas darbība Latvijā”, ekskursijas un tēmas vēsturisko izpēti. Pēc īslaicīga pārtraukuma izstādi atkal atvērs 2019. gada vasarā.

Citas aktualitātes

30. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notiks jaunās ekspozīcijas svinīgā atklāšana2022. gada 26. maijs
Pēc vairākus gadus ilgušās rekonstrukcijas Latvijas Okupācijas muzeja atjaunotajā ēkā,...
25.maijā tiek atzīmēta Starptautiskā varoņu un cīnītāju pret totalitārismu piemiņas diena2022. gada 25. maijs
25.maijā visā...
Aicinām uz konferenci "Latvijas tautas zaudējumi Otrajā pasaules karā: karavīru un civilistu likteņu summa"2022. gada 13. maijs
Norises vieta: Latvijas Okupācijas muzejs, Latviešu strēlnieku laukums 1, Rīga Norises...
Latvijas Pasts izdevis pastmarku Latvijas Okupācijas muzejam2022. gada 13. maijs
2022. gada 18. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notika Latvijas Pasta izdotās muzejam veltītās...