X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
Latvijas Universitātes studenti vizītē Muzeja Audiovizuālo materiālu krātuvē

Latvijas Universitātes studenti vizītē Muzeja Audiovizuālo materiālu krātuvē

2022. gada 3. maijs

28. aprīlī LU Sociālo zinātņu fakultātes komunikācijas zinātnes maģistranti apmeklēja Latvijas Okupācijas muzeja Audiovizuālo materiālu krātuvi, lai iepazītos ar mutvārdu vēstures kā pētnieciskās pieejas tradīciju Latvijā. Šās vizītes mērķis bija arī iepazīties ar muzeja mutvārdu vēstures interviju un dzīvesstāstu krājumiem un iespējām tos papildināt un izmantot.

Latvijas Okupācijas muzeja Audiovizuālo materiālu krātuves vadītāja Evita Feldentāle un pētniece Lelde Neimane stāstīja par videointerviju krājumu, tā tapšanu un izmantošanas iespējām. Liela uzmanība tika veltīta intervēšanas praksei, intervijas sagatavošanai, īstenošanai, attiecībām ar intervējamo personu, ētikas un datu aizsardzības jautājumiem. Studenti arī iepazinās ar muzeja rekonstruēto ēku un topošo ekspozīciju, kā arī diskutēja ar muzeja darbiniekiem par tā komunikatīvo nozīmi Latvijas patiesa pagātnes stāsta vēstīšanu un cīņu pret dezinformāciju.

Komunikācijas zinātnes maģistrante Silvija Rudzika stāsta: “Mums, Latvijas Universitātes SZF Komunikācijas zinātnes 1.kursa maģistrantiem, bija unikāla iespēja apmeklēt atjaunotās Latvijas Okupācijas muzeja telpas pirms tas savas durvis vēris plašākai publikai. Okupācijas muzeja pētnieces Evita Feldentāle un Lelde Neimane izveda nelielā ekskursijā pa Okupācijas muzeja topošo ekspozīciju, liekot noprast, ka darbs rit pilnā sparā, lai jau jūnijā muzejs varētu uzņemt pirmos apmeklētājus. Vizīte turpinājās gaišā un patīkamā mācību auditorijā, kur abas pētnieces mums pastāstīja par videoliecību un audioliecību arhīvu, intervētāja ikdienu, kā arī nodemonstrēja interviju montāžu ar skaudriem dzīvesstāstiem. Apbrīnojami un iespaidīgi šķita tas, ka pētnieces atceras intervēto vārdus un raksturus, epizodes no videoliecībām, kas liek noprast, cik psiholoģiski, kvalitatīvi un kvantitatīvi liels darbs gulst uz pētnieču pleciem un ar kādu rūpīgumu un iedziļināšanos tas tiek veikts. Būtībā audiovizuālo materiālu krātuve ir ne vien fiziska telpa kaut kur muzeja dzīlēs, bet arī katra pētniece pati par sevi. Paldies Leldei, Evitai un prof. Vitai Zelčei par šo informatīvo un emocionālo pieredzi, kā arī vielu refleksijām un pārdomām vēl ilgam laika posmam.”

Džeina Kusiņa piebilst: “Bija patiešām sirreāla sajūta atrasties atjaunotajā Okupācijas muzeja ēkā, kura bijusi slēgta apmeklētājiem tik ilgu laiku. Tomēr gods būt vieniem no pirmajiem apmeklētājiem, jo telpas atjaunotas ļoti skaisti, mūsdienīgi un tā, lai tās būtu ērti apmeklēt ikvienam. Tāpat arī bija iespēja ieskatīties jaunajā muzeja ekspozīcijā, kas sastādīta ļoti pārdomāti, lai apmeklētājs pēc iespējas tiktu pietuvināts stāstam par Latvijas okupāciju. Noteikti iesaku visiem apmeklēt muzeju, kad tas vērs durvis plašākam apmeklētāju pulkam!”

Maģistrante Lana Radčenko dalās savās pārdomās: “Studiju kursa ietvaros devāmies uz Latvijas Okupācijas muzeju apskatīt tā jaunās telpas un noklausīties stāstījumu par muzeja mērķiem un darbību. Interjers izskatījās ļoti moderns – viss balts un tīrs. Tā kā muzeja mērķis ir atcerēties, pieminēt un atgādināt, tad mūsu ekskursijas vadītājas paskaidroja, ka gaišais interjers ir kā pretstats tik ļoti drūmajai un tumšajai okupācijas tēmai. Stāstījuma jeb mūsu lekcijas laikā spēju vien domāt par to, cik stipras ir šīs sievietes – muzeja darbinieces, kuru pamata uzdevums ir veidot Latvijas Okupācijas muzeja liecību krājumus. Uzreiz sapratu, ka interviju veikšana un braukšana ciemos pie cilvēkiem, kas ir piedzīvojuši ar okupāciju saistītus notikumus, ir emocionāli smags darbs.

Visu cieņu abām dāmām Leldei Neimanei un Evitai Feldentālei par tik degsmes pilnu un spēcīgu ieguldījumu, kas ļauj veikt nozīmīgu darbu mūsu valsts vēstures pieminēšanai. Šī vizīte uz Latvijas Okupācijas muzeju, lai arī nebija uz kādu konkrētu izstādi, lauza priekšstatus par to, ka uz šādu muzeju doties būtu neinteresanti. Tas, protams, bija smagi, taču jaunās telpas kalpo par labu kontrastu, lai varētu pārslēgties no uzņemtās informācijas par to, kā bija uz to, kā ir tagad. Vien tāpēc, ka mūsu vēsture šajā ziņā ir šaušalīgu notikumu pilna, nenozīmē, ka par to nebūtu vērts atcerēties un reizēm arī atgādināt.”

Baiba Kļava atzīst: “Manuprāt, Okupācijas muzejs dara ļoti vērtīgu darbu, vācot un apkopojot iedzīvotāju liecības par piedzīvotajām traģēdijām – atmiņas par mūsu tautas vēsturi nedrīkst izbalēt vai pazust. Mani pārsteidza tas, ka kara liecinieku stāsti par piedzīvoto pirms vairākiem gadu desmitiem stipri līdzinās tiem, ko šobrīd dzirdam Ukrainas kontekstā. Un ir smagi apzināties, ka to piedzīvojuši arī mūsu vecvecāki un ka šis kaimiņvalsts īstenotais ļaunums nekur nav pazudis.”

Pasākums Latvijas Okupācijas muzejā notika Latvijas Zinātnes padomes fundamentālo un lietišķo pētījumu projekta “Dezinformācijas un sazvērestību radītie riski demokrātijai: Latvijas pieredzes pārlūkošana” (lzp-2019/1-0278) ietvaros. Šī projekta mērķis ir starpdisciplinārā griezumā izpētīt dezinformācijas un sazvērestību vēstījumu vietu Latvijas informācijas telpā, kā arī tās ietekmi uz cilvēku dzīvi, veselību, drošību un labklājību, iztirzājot Latvijas sabiedrības pieredzi 20. gadsimta totalitārisma laikmetā un periodā pēc neatkarības atgūšanas, un izvērtēt dezinformācijas un sazvērestību radītos riskus mūsdienu demokrātijai un tās vērtībām, kā arī izplatīt šīs zināšanas sabiedrībā.

Citas aktualitātes

30. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notiks jaunās ekspozīcijas svinīgā atklāšana2022. gada 26. maijs
Pēc vairākus gadus ilgušās rekonstrukcijas Latvijas Okupācijas muzeja atjaunotajā ēkā,...
25.maijā tiek atzīmēta Starptautiskā varoņu un cīnītāju pret totalitārismu piemiņas diena2022. gada 25. maijs
25.maijā visā...
Aicinām uz konferenci "Latvijas tautas zaudējumi Otrajā pasaules karā: karavīru un civilistu likteņu summa"2022. gada 13. maijs
Norises vieta: Latvijas Okupācijas muzejs, Latviešu strēlnieku laukums 1, Rīga Norises...
Latvijas Pasts izdevis pastmarku Latvijas Okupācijas muzejam2022. gada 13. maijs
2022. gada 18. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notika Latvijas Pasta izdotās muzejam veltītās...