13. augustā VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) svinīgi nodeva atjaunotā Latvijas Okupācijas muzeja kompleksa atslēgas ekspozīcijas ierīkošanai Latviešu Strēlnieku laukumā 1, Rīgā. Vēsturiskajai muzeja ēkai tapusi piebūve – Nākotnes nams. Pārbūves rezultātā muzejs ieguvis teju divas reizes plašākas telpas – telpas jaunajai ekspozīcijai, mūsdienīgus darba kabinetus, speciāli aprīkotas muzeja krātuves un arhīva telpas.
Nama atjaunošana veikta saskaņā ar pazīstamā latviešu arhitekta Gunāra Birkerta ideju. “Iesākumā bija vīzija. Vīzija melnajai Latviešu sarkano Strēlnieku muzeja ēkai pievienot gaišu piebūvi, to noslēdzot ar stikla sienu. Arhitekts Gunārs Birkerts to aprakstīja kā Latvijas nesenās vēstures metaforu: no tumšās pagātnes uz gaišo tagadni, uz apskaidroto nākotni. Tas bija šomēnes 2001. gada augustā, kad Rīga svinēja savu 800 gadu jubileju. No vīzijas līdz atslēgai tieši 20 gadi. Un te nu pavisam reāli mūsu acu priekšā ir nams, ko toreiz nosaucām par savu Nākotnes Namu. Muzeja direktores rokās tagad ir atslēga – ne tikai uz šo namu, bet arī uz darāmo darbu, uz ko tas gaidīt gaida. Nākotnes Nams uzcelts, tas vairs nav nezināmā nākotnē, tas tagad ir Latvijas Okupācijas muzejs”, norāda literatūrzinātnieks, ilggadējais Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdis Valters Nollendorfs.
“Melns, balts, asinssarkans. Šīs ir tās trīs krāsas, ar kurām simboliski rakstīts Latvijas 20. gadsimta vēstures traģiskāko lappušu stāsts. Ar šīm krāsām jaunveidotais Latvijas okupācijas muzeja komplekss turpmāk piesaistīs un uzrunās katru, kas nāks šurp vai arī tikai ies garām šai vietai. Paldies visiem, kas bijuši līdzdalīgi Latvijas Okupācijas muzeja jaunā kompleksa tapšanā daudzu gadu garumā. Līdzās visiem procesā iesaistītajiem, īpaša pateicība pienākas Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valdei, nenovērtējams ir latviešu trimdas ieguldītais lielais darbs un ziedojumi visus garos mūsu valsts okupācijas gadus uzturot pasaulē dzīvu Latvijas okupācijas faktu un līdz ar Latvijas atjaunošanu atvedot uz šejieni ideju par muzeju un iedibinot to šeit kā dāvanu neatkarību atguvušajai dzimtenei. Lai jaunais Latvijas Okupācijas muzeja komplekss kļūst par vēl spēcīgāku atceres vietu, kas stiprinās mūsu apņēmību veidot Latvijas nākotni baltu, nekad nepieļaujot tādas melnas lappuses un tik daudz sarkanu asiņu, ar kurām mūsu valsts vēsturē ierakstīta tās okupācija!”, atzīmē kultūras ministrs Nauris Puntulis.
Vienotu ansambli ar atjaunoto namu veido tam līdzās esošais vērienīgais vides objekts – memoriāls padomju okupācijas upuru piemiņai “Vēstures taktīla” 10 metru augstumā un 18 metru platumā, kas ir kā simbolisks apliecinājums saiknei starp šodienu un traģisko notikumu Latvijas vēsturē, kad 1941. gadā padomju režīms izsūtīja svešumā vairāk nekā 15 tūkstošus Latvijas pilsoņu. Memoriāls aprīkots ar speciālām audiovizuālām iekārtām, kas veido skaņas, vibrācijas un gaismas efektus, kas iekļausies Rīgas pilsētas vidē un no šodienas ir pieejami sabiedrībai. Memoriāla skaņas risinājumus veidojis mākslinieks Voldemārs Johansons, atskaņotie represijās cietušo personu uzvārdi ir sintezēti ar “Tildes” mākslīgā intelekta tehnoloģijas palīdzību. Nama priekšpagalmā uz Daugavas pusi sastādīti bērzi, tādejādi atspoguļot ideju par bērzu birzi, kas raksturo latvisko ainavu.
Kopumā Latvijas Okupācijas muzeja pārbūvē, Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla kompleksa izveidē un Strēlnieku laukuma sakārtošanā tiks ieguldīti līdz 10 434 869 eiro: Kultūras ministrija piesaistījusi valsts budžeta finansējumu 9 405 196 eiro, Latvijas Okupācijas muzejs līdzfinansējis 160 000 eiro, savukārt Eiropas Savienības fondu, valsts budžeta un Rīgas domes līdzfinansējums sastāda 869 673 eiro. Būvdarbus veica SIA "Skonto būve" saskaņā ar arhitektu biroja SIA "5. iela" izstrādāto projektu. Memoriāla mākslinieciskās idejas autori ir Kristaps Ģelzis, Ilze Miķelsone un Voldemārs Johansons –SIA "Taktila", kuru metu 2007. gadā par labāko atzina starptautiska žūrija.
Valsts prezidenta Egila Levita uzruna
LTV1 sižets: