X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
Informē par atklājumiem Stūra mājā

Informē par atklājumiem Stūra mājā

2018. gada 15. janvāris

Latvijas Okupācijas muzeja speciālisti ir veikuši pētījumu un atraduši pierādījumus, ka telpā, kura jau iepriekš ir uzskatīta par šautuvi, patiešām ir notikusi šaušana. Par to liecina ložu caurumi oriģinālajos, 1941. gadā esošajos sienas dēļos, kā arī atrastie lietiskie pierādījumi - lodes.
Latvijas Okupācijas muzejs 2018. gada 18. janvārī rīkoja preses konferenci par jaunākajiem atklājumiem agrākajā LPSR Valsts drošības komitejas ēkā Rīgā, Brīvības bulvārī 61.
Līdz šim zināms, ka 1941. gadā (līdz nacistiskās Vācijas iebrukumam) LPSR NKVD-NKGB (čekas) ēkas šautuvē tika izpildīti 186 nāves sodi. Tos piesprieda Baltijas Īpašā kara apgabala (PribOVO) kara tribunāls un LPSR Augstākās Tiesas krimināllietu tiesu kolēģija, par darbību Latvijas republikas labā un nesadarbošanos ar komunistisko okupācijas varu. Izpildītājs bija Rīgas čekas komandants Aleksandrs Jermolajevs. Atsevišķos gadījumos tas varēja būt kāds no viņa dežurējošajiem palīgiem: Parfenovičs (vārds nav zināms) vai Jēkabs Lācis. Šīs eksekūcijas pret Latvijas pilsoņiem ir uzskatāmas par nelikumīgām, bet nāves sodi uzskatāmi par slepkavībām. 
.Latvijas Okupācijas muzejs čekas darbībai ir pievērsis sabiedrības uzmanību jau kopš savas darbības sākuma. Muzeja pirmā izstāde 1993. gadā bija par "baigo gadu" un čekas pastrādātajiem noziegumiem. 2003. gadā muzejs ierīkoja piemiņas vietu pie čekas mājas "Melnais slieksnis".
Fokusēts darbs par čekas vēsturi sākās ar dalību projektā "Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta". 2013. gadā muzejs apņēmās sagatavot izstādi par čekas darbību un par tās izmantoto namu, ko tauta bija iesaukusi par "Stūra māju". Izstādes vajadzībām vēsturnieki Inese Dreimane un Richards Pētersons apkopoja zināšanas un izrādījās, ka konkrētības ir visai maz. Kad no vispārējā priekšstata par čekas nežēlību un tūkstošiem upuru bija jāpāriet uz konkrētu nodarījumu apzināšanu un upuru nosaukšanu vārdā, atklājās, ka faktiskajās zināšanās ir robi. Vēl mazāk bija (un joprojām ir) savākta informācija par pašiem čekistiem, represiju veicējiem. Izstādi "izstaigā Stūra māju" atklāja 2014. gada maijā un ar neilgu pārtraukumu tā darbojas vēl šobrīd.
2016. gada jūlijā Latvijas Okupācijas muzejs veica "Stūra mājas"  1. stāva un pagrabstāva telpu apsekošanu, lai ēkas apsaimniekotājus informētu par vēsturiskajām detaļām, kas notiekti jāsaglabā, veicot ēkas rekonsrukciju. Šim uzdevumam tika izveidota darba grupa (vadītāja Mag. hist Līga Strazda, muzeja direktors Gunārs Nāgels Ph.D., vēsturnieki Mag. hist. Inese Dreimane, Bc.hist. Mārcis Brože, Bc. hist. Jānis Goldšmits, muzeja projekta “Stūra māja. Lieta 1914-2014” vadītāja Dr. paed. Aija Abene). Otrs Stūra mājas tiešās izpētes posms risinājās no 2017. gada novembra līdz decemta beigām un sekmējās ar šautuves vietas apstiprināšanu.

Paralēli darbiem ēkā, turpinās arī dokumentu izpēte. Tās rezultāti parādījās izstādē “Par mums vēl ilgi zeme skums”, kas "Stūra mājas" pagalmā bija redzama no 2016. gada 7. jūlijā līdz 15. oktobrim. Tajā Inese Dreimane atspoguļoja jaunatklātos faktus par Centrālcietumā 1941. gada jūnija beigās nošauto un vēlāk ekshumēto cilvēku personībām un viņu bojāejas apstākļiem. 75 gadus pēc eksekūcijas vēsturniecei  izdevās noskaidrot visu bojā gājušo personības. 30 cilvēku vārdi no 99 nošautajiem bija palikuši neuzzināti. Tagad ir zināmi visi.

2018. gada septembra biegās muzeja izstāde par čekas vēsturi "Stūra mājā" tiks slēgta, jo ēkas apsaimniekotājs māju gatavo rekonstrukcijai. Ir plānots, ka izstāde tiks izveidota no jauna un atkal atvērta, kad rekosntrukcija būs pabeigta.

Citas aktualitātes

30. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notiks jaunās ekspozīcijas svinīgā atklāšana2022. gada 26. maijs
Pēc vairākus gadus ilgušās rekonstrukcijas Latvijas Okupācijas muzeja atjaunotajā ēkā,...
25.maijā tiek atzīmēta Starptautiskā varoņu un cīnītāju pret totalitārismu piemiņas diena2022. gada 25. maijs
25.maijā visā...
Aicinām uz konferenci "Latvijas tautas zaudējumi Otrajā pasaules karā: karavīru un civilistu likteņu summa"2022. gada 13. maijs
Norises vieta: Latvijas Okupācijas muzejs, Latviešu strēlnieku laukums 1, Rīga Norises...
Latvijas Pasts izdevis pastmarku Latvijas Okupācijas muzejam2022. gada 13. maijs
2022. gada 18. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notika Latvijas Pasta izdotās muzejam veltītās...