X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
Beļģijas pilsētā Zedelgemā atklās pieminekli brīvībai un latviešu leģionāriem

Beļģijas pilsētā Zedelgemā atklās pieminekli brīvībai un latviešu leģionāriem

2018. gada 17. septembris

Latvijas Okupācijas muzeja biedrība kopā ar Beļģijas pilsētas Zedelgemas pašvaldību izveidojusi vides objektu – “Pieminekli brīvībai”, kas veltīts latviešu leģionāriem, kuri Zedelgemas kara gūstekņu nometnē 1945. un 1946. gada ziemā nezaudēja ticību Latvijas valsts brīvībai. Piemiņas zīmes svinīgā atklāšana notiks svētdien, 23. septembrī plkst. 10.30 Zedelgemā, Brīvības laukumā.

Pieminekli atklās Zedelgemas pilsētas mērs Annick Vermeulen, Latvijas vēstniece Beļģijā Ilze Rūse, Zedelgemas domnieks vēsturiskā mantojuma lietās Patrick Arnou un Latvijas Okupācijas muzeja biedrības (OMB) valdes priekšsēdis Valters Nollendorfs.

Ideja par piemiņas zīmi radās 2014. gadā, kad Muzeja filmēšanas grupa kopā ar diviem bijušajiem ieslodzītajiem leģionāriem apmeklēja Zedelgemu, lai filmētu karagūstekņu nometnes vietu, kā rezultātā tapa Muzeja dokumentālā filma “Zedelgema”. Savukārt Zedelgemas pilsētas pašvaldību ieinteresēja tuvāk izzināt kara gūstekņu nometnes vēsturi, tādēļ tika noslēgts sadarbības līgums ar Muzeju par piemiņas zīmes veidošanu.

2017. gadā Muzejs noorganizēja tēlniecības konkursu par pieminekļa metu, kurā Latvijas un Beļģijas kopīgā žūrijas komisija par labāko atzina Kristapa Gulbja piedāvāto metu “Latvijas stāvstrops”. Autors par savu piedāvājumu teic: "Zedelgemas nometnē bija gandrīz 12 000 latviešu karavīru. To skaits ir līdzvērtīgs bišu skaitam stropā. Mana ideja ir piemineklī apvienot kopīgās eiropeiskās vispārcilvēciskās vērtības un visiem eiropiešiem saprotamu simbolu valodu ar tikai Latvijai īpašo un vizuāli raksturīgo. Latvijas bišu saime Flandrijas zemē. Bišu saime ir tauta. Strops ir viņu valsts. Ar savu armiju, ar likumiem un kārtību. Bites ir miermīlīgas – tās pašas nevienam neizbrūk. Tās aizstāv, cīnās un mirst par savu stropu, saimi, BRĪVĪBU."

Piemineklis atradīsies jaunā pilsētas rajonā, laukumā, kam ir dots nosaukums “Brivibaplein” — “Brīvības laukums”. Tas atrodas apmēram trīs kilometrus no agrākās gūstekņu nometnes. Pilsēta nākotnē ir nolēmusi atvērt apskatei arī saglabājušās karagūstekņu nometnes kazarmas, kur varēs iepazīt arī latviešu leģionāru stāstu.

Pieminekļa izmaksas - 100 000 EUR uz pusēm apņēmušās segt Zedelgemas pilsētas pašvaldība un Okupācijas muzejs. Vairāk nekā gadu muzejs šim mērķim ir vācis ziedojumus. No nepieciešamajiem 50 000 EUR šobrīd ir saņemti 133 ziedojumi, kopsummā - 40 876 EUR. Muzejs ir pateicīgs esošajiem ziedotājiem un joprojām aicina pievienoties ziedotāju lokam, solot par katriem 100 EUR vai ekvivalentu citā valūtā, dāvināt bronzā kaltu pieminekļa bites piespraudi. 


Līdz 2018. gada 10. septembrim pieminekļa izveidei ziedojuši*:  

A un A Grigulis, Aija Ebdene, Aija Sedlak, Aija un Jānis Stambulis, Aina Rozenbergs, Aina un Māris Kučers, Aivars Saulītis, Alberts Cinis, Aldis J. Birzulis, Andis Graudiņš, Andris un Biruta Sprūds, Anita un Graham Anderson, Arnolds Spārniņš, Arnolds un Giseline Stigners, Arnolds Zubeckis, Artis Pabriks, Astra Kronīte, Astrīda Linde, Astrīda Medne, Ausma Zikmanis, Baiba Rubesa, Beļģijas latv. ev. luter. draudze Briselē, Biruta Kelley, Brigita Pētersone, Dace Ķezbers, Daugavas Vanagi Latvijā, Daugavas Vanagu Adelaides nodaļa, Daugavas Vanagu ASV delegātu Sapulce, Denys Hendrik Helderweirt, Dr. Maksims Strunskis, DV apvienība Klīvlandē, DV ASV valde, DV Austrālijas valde, DV Hamiltonas nodaļas vanadzes Kanādā, DV Kanādas Valde, DV Kanberas nodaļa Austrālijā, DV Melburnas nodaļa, DV Pertas nodaļa Austrālijā, DV Sidnejas nodaļa, DV Toronto nodaļas vanadzes, Dzintra Bungs, Edgars Bērziņš, Edvīns Upītis, Egits Timermanis, Ēriks Krūmiņš, Gatis un Minjona Plūme, Genevieve Wittmann, George Bērziņš, Gerolds Luss-Lūsis, Ginta Vanaga, Gunārs Freimanis, Gunda Luss, Gunta Simsons, Hamiltonas DV vanadžu kopa Kanādā, Ieva Liepkaula un Modris Morozovs, Ieva un Joachim Suermann, Ilgmārs Lesītis, Ilma Celmiņš, Ilze Ozoliņa – Bērziņa, Imants Balodis, Ināra Kalniņš, Ināra un Valdis Graudiņš, Inese Erdmanis, Inese Auziņa Smith, Inese Birzniece, Inese Drēziņa, Irēne un Pauls Lazda, Ivars Švānfelds, Janīna Začeste, Jāna Andersone, Jānis Kažociņš, Jānis Sīlis, Jānis un Anna Millers, Jānis un Ilga Priedkalns, Jānis un Inese Ronis, Jānis Zeltiņš, Juris Greste, Juris Sils, Juris un Margita Jakovics, Klāvs un Edīte Bērziņš, Kristīne Saulīte, Laima Dingley, Lija Andersone, Lilija Ziverts, Lilita Kelle, Līga Strazda, Līga un Wolfhart Schubach, Maija Sinka, Maija un Vilnis Strēlnieks, Michael un Kathy Marzano, Mirdza Eglītis, Mirdza Gratz, Pelēču ģimene, Pēteris Bumbieris, Pēteris Simsons, Raitis Ābelnieks, Rasma Cipule, Rihards Pētersons, Rita Drone, Rīgas Evanģēliskā draudze, Rota Otto, Sandra Sīpols Kronītis, Sarmīte Elerte, Selga V. Petersons, Sidnejas Latviešu biedrība, Silvija Rutenbergs, Simon Puriņš, Tālis Burkēvics, Uldis Kronītis, Undīne Pabriks-Bollow, Valda Zemesarājs, Valdis Bērziņš, Valters Nollendorfs, Valters Nollendorfs un Aija Ebdene, Velta Purmalis, Vija Zars, Visvaris un Ausma Ģiga, Vita Gaiķe, Vita Kristovska, Vitauts un Māra Beldavs, Vitālijs Bucens, Zigfrīds un Paulīne Zadvinskis, Žanis Mediķis

*Ziedotāju vārdi publicēti alfabētiskā secībā

Citas aktualitātes

30. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notiks jaunās ekspozīcijas svinīgā atklāšana2022. gada 26. maijs
Pēc vairākus gadus ilgušās rekonstrukcijas Latvijas Okupācijas muzeja atjaunotajā ēkā,...
25.maijā tiek atzīmēta Starptautiskā varoņu un cīnītāju pret totalitārismu piemiņas diena2022. gada 25. maijs
25.maijā visā...
Aicinām uz konferenci "Latvijas tautas zaudējumi Otrajā pasaules karā: karavīru un civilistu likteņu summa"2022. gada 13. maijs
Norises vieta: Latvijas Okupācijas muzejs, Latviešu strēlnieku laukums 1, Rīga Norises...
Latvijas Pasts izdevis pastmarku Latvijas Okupācijas muzejam2022. gada 13. maijs
2022. gada 18. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notika Latvijas Pasta izdotās muzejam veltītās...