X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
Atklāts Gunāram Astram veltīts piemineklis “Nebaidies!”

Atklāts Gunāram Astram veltīts piemineklis “Nebaidies!”

2022. gada 17. janvāris

2022. gada 20. janvārī, Tieslietu ministrija sadarbībā ar Latvijas Okupācijas muzeju atklāja Gunāra Astras piemiņai veltītu pieminekli “Nebaidies!” Baumaņa skvērā (Brīvības ielā 34, Rīgā) pretim tiesas ēkai, kurā Latvijas slavenāko brīvības cīnītāju 1983. gadā notiesāja LPSR Augstākā tiesa. Pieminekļa atklāšanas pasākuma ieraksts:


Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns: “Gunāra Astras personību raksturo nesalaužams cīnītāja gars – viņš nebaidījās nostāties pret padomju okupācijas varu un paust savu viedokli un vēlmi dzīvot neatkarīgā Latvijas valstī. Gunāra Astras piemiņu godināsim Barikāžu nedēļā 20. janvārī, atklājot pieminekli pie ēkas, kur 1983. gadā Astra teica savu slavenāko runu – Pēdējo vārdu LPSR Augstākajā tiesā. Piemineklis būs kā simbols Astras paustajām vērtībām, inteliģencei un ilgām pēc neatkarības.”

Latvijas neatkarības aizstāvi Gunāru Astru  tiesāja divas reizes 1961. un 1983. gadā. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas viņu attaisnoja abās lietās.

Latviešu patriots Gunārs Astra 1983. gada 15. decembra tiesas prāvā teica savu Pēdējo vārdu: "Es ticu, ka šis laiks izgaisīs kā ļauns murgs. Tas dod man spēku šeit stāvēt un elpot. Mūsu tauta ir daudz cietusi un tādēļ iemācījusies, un pārcietīs arī šo tumšo laiku."

1993. gada 18. novembrī Rīgā pie toreizējās Tieslietu ministrijas ēkas Brīvības ielā 34 tika uzstādīta Astram veltīta piemiņas plāksne. Savukārt 2020. gada 14. jūlijā Ministru kabinets  atbalstīja tieslietu ministra J. Bordāna iniciatīvu par pieminekļa celšanu Gunāram Astram. 2020. gada decembrī Saeima izskatīja priekšlikumu par nepieciešamā finansējuma piešķiršanu šim mērķi no valsts budžeta un to atbalstīja.

Pieminekļa atklāšanā piedalījās Valsts prezidents Egils Levits un Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns, uzrunas teica Gunāra Astras brālis Leons Astra un PSRS okupācijas laika pretošanās kustības dalībniece L. Doroņina-Lasmane, kā arī 1991. gada barikāžu biedrības prezidents Renārs Zaļais un pieminekļa autors, tēlnieks Gļebs Panteļejevs.

2021. gada 22. oktobrī latviešu brīvības cīnītājam Gunāram Astram būtu apritējuši 90 gadi. Gan pagājušā gada nogalē, gan šogad tiek organizēti pasākumi viņa piemiņas godināšanai, pasludinot šo laika posmu par Gunāra Astras gadu.Citas aktualitātes

30. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notiks jaunās ekspozīcijas svinīgā atklāšana2022. gada 26. maijs
Pēc vairākus gadus ilgušās rekonstrukcijas Latvijas Okupācijas muzeja atjaunotajā ēkā,...
25.maijā tiek atzīmēta Starptautiskā varoņu un cīnītāju pret totalitārismu piemiņas diena2022. gada 25. maijs
25.maijā visā...
Aicinām uz konferenci "Latvijas tautas zaudējumi Otrajā pasaules karā: karavīru un civilistu likteņu summa"2022. gada 13. maijs
Norises vieta: Latvijas Okupācijas muzejs, Latviešu strēlnieku laukums 1, Rīga Norises...
Latvijas Pasts izdevis pastmarku Latvijas Okupācijas muzejam2022. gada 13. maijs
2022. gada 18. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notika Latvijas Pasta izdotās muzejam veltītās...