X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
Aicinām uz konferenci par Gunāru Astru un pretestības kustību Latvijā

Aicinām uz konferenci par Gunāru Astru un pretestības kustību Latvijā

2021. gada 10. decembris

Atzīmējot Latvijas brīvības cīnītāja Gunāra Astras 90. dzimšanas dienu, trešdien, 15. decembrī, plkst. 11.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Mūkusalas ielā 3, Rīgā, notiks konference “Pretestība un Latvijas Republikas valstiskums. Vakar. Šodien. Rīt.”, ko rīko Latvijas Okupācijas muzejs sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku. Konference veltīta Gunāram Astram un pretestības kustībai Latvijā. Pasākuma goda viesi būs valsts prezidents Egils Levits un Bruno Javoišs, kurš, pretojoties padomju okupācijas režīmam, 22 gadu vecumā 1963. gada 5. decembrī Rīgā, radiotornī uzvilka paša šūtu Latvijas valsts karogu. Konference ir turpinājums pasākumu ciklam, kas notiks līdz pat 2022. gada 22. gada oktobrim, iezīmējot Gunāra Astras gadu.

1983. gada 15. decembris ir zīmīgs datums Latvijas vēsturē. Tā ir diena, kad Gunārs Astra Latvijas PSR Augstākajā tiesā teica savu pēdējo vārdu,  kas noslēdzas ar mūsdienās daudz citēto frāzi "Es ticu, ka šis laiks izgaisīs kā ļauns murgs. Tas dod man spēku šeit stāvēt un elpot". Šī runa, iespējams, ir viena no nozīmīgākajām politiskajām runām Latvijas valsts vēsturē. Tā pierāda, ka Latvijas valsts neatkarības ideja bija dzīva visu padomju okupācijas periodu.

Gunāra Astras personība Latvijas pretestības kustības stāstā padomju okupācijas apstākļos izceļas kā pavisam īpaša, vienreizēja un neatkārtojama. Vispirms jau ar savu bezkompromisa stāju un drosmi publiski iestāties par latviešu tautas pamattiesībām uz savu valsti un valodu apstākļos, kad vairumam Latvijā jau šķita, ka latviešu tautas un valodas liktenis jau ir pilnīgi un galīgi izšķirts.

Gunārs Astra (22.10.1931.– 06.04.1988.) nesamierinājās ar padomju okupāciju Latvijā un nevardarbīgi pretojās okupācijas varai pagājušā gadsimta 60.-80. gados. Okupācijas režīms Gunāru Astru tiesāja divas reizes. 1961. gadā viņu apsūdzēja dažādās pretpadomju darbībās un piesprieda 15 gadus pastiprinātā režīma labošanas darbu kolonijā. Otro reizi 1983. gadā par pretpadomju aģitāciju un propagandu, piespriežot septiņus gadus ieslodzījumā sevišķa režīma labošanas darbu kolonijā, piecus gadus izsūtījumā, kā arī atzīstot par sevišķi bīstamu recidīvistu. 1988. gada janvārī uz G. Astru tika attiecināts PSRS Augstākās padomes dekrēts par amnestiju.

Konferencē Latvijas Nacionālajā bibliotēkā piedalīsies Latvijas Valsts prezidents Egils Levits, vēsturnieks Gints Zelmenis, brīvības cīnītāji, G.Astras domubiedri – Jānis Rožkalns un Bruno Javošs –, filozofes – Skaidrīte Lasmane un Iveta Šimkus –, literatūrzinātnieks Valters Nollendorfs, dzejniece Liāna Langa, teologs Guntis Kalme, kā arī tēlnieks Gļebs Panteļejevs, producents Sandijs Semjonovs un režisors Raitis Valters.

Konferences tiešraide interesentiem būs pieejama tiešsaistē LNB Facebook un YouTube kontos.KONFERENCES PROGRAMMA

Citas aktualitātes

30. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notiks jaunās ekspozīcijas svinīgā atklāšana2022. gada 26. maijs
Pēc vairākus gadus ilgušās rekonstrukcijas Latvijas Okupācijas muzeja atjaunotajā ēkā,...
25.maijā tiek atzīmēta Starptautiskā varoņu un cīnītāju pret totalitārismu piemiņas diena2022. gada 25. maijs
25.maijā visā...
Aicinām uz konferenci "Latvijas tautas zaudējumi Otrajā pasaules karā: karavīru un civilistu likteņu summa"2022. gada 13. maijs
Norises vieta: Latvijas Okupācijas muzejs, Latviešu strēlnieku laukums 1, Rīga Norises...
Latvijas Pasts izdevis pastmarku Latvijas Okupācijas muzejam2022. gada 13. maijs
2022. gada 18. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notika Latvijas Pasta izdotās muzejam veltītās...