X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
Aicinām uz filmas

Aicinām uz filmas "Nesalauztās" seansu un tikšanos ar filmas autori un galveno varoni

2020. gada 3. marts

Ceturtdien, 12. martā plkst. 17.30 Latvijas Okupācijas muzejā Raiņa bulvārī 7 notiks dokumentālās filmas "Nesalauztās sievietes" (НЕZЛАМНІ) seanss un tikšanās ar filmas autori, ukraiņu žurnālisti Olgu Volinsku (Ольга Волынская) un vienu no filmas varonēm Irinu Dovhaņu (Ирина Довгань).

“Nesalauztās” ir trīs īsi dokumentāli stāsti par ukraiņu sievietēm, kas tā sauktajā Doņeckas Tautas republikā bija nonākušas kaujinieku gūstā, jo palīdzēja Ukrainas karavīriem un atbalstīja Ukrainu. Filmas varones ir brīvprātīgā Irina Dovhaņa, māksliniece un sabiedriskā darbiniece Anna Huculka (Анна Гуцулка) un brīvprātīgo bataljona “Donbass” (Донбас) medmāsa Anna Iļjuščenkova (Анна Ільющенкова).

No kara sākuma Irina Dovhaņa palīdzēja Ukrainas armijai ar pārtiku, apģērbu un zālēm. 2014.gada vasarā viņu nolaupīja prokrieviskā bataljona “Shid” (Схід) kaujinieki. Irinu spīdzināja un draudēja izvarot, Doņeckas pievārtē ceļu krustojumā piesēja pie staba, kaklā uzkarot plāksni ar uzrakstu, ka viņa ir spiedze. Tajā brīdī Irinu nofotografēja brazīļu fotogrāfs Mauricio Lima. Nākamajā rītā fotogrāfiju publicēja laikraksts "The New York Times",  tādējādi izglābjot viņas dzīvību un panākot atbrīvošanu. 

Šī Irinas fotogrāfija ir kļuvusi par Ukrainas Donbasa simbolu. Ukraiņu karavīri Irinai atzīst, ka tieši šī fotogrāfija iedvesmo viņus iet aizstāvēt savu dzimteni. Savukārt Irina atzīst, ka fotogrāfija motivē viņu turpināt iesākto: palīdzēt karavīriem un bijušajiem ieslodzītajiem, stāstīt pasaulei par Krievijas kara noziegumiem Ukrainā. Irinas liecības ir iekļautas Eiropas parlamenta ziņojumā, iesniegtas Apvienoto Nāciju organizācijai (ANO), Eiropas Cilvēktiesību tiesai un Starptautiskajai krimināltiesai. Arī pārējās filmas varones turpina palīdzēt un sniedz liecības starptautiskajās tiesās.

Filmas autore pauž, ka filmas triju varoņu likteņi pārstāv ap 3200 bijušo gūstekņu, kam ir nepieciešama aizstāvība un atbalsts. Filmas mērķis ir dot iespēju bijušajiem gūstekņiem uzrunāt pēc iespējas plašāku auditoriju un atgādināt par tiem, kas joprojām atrodas kaujinieku gūstā okupētajā Doņeckā un Luhanskā, anektētajā Krimā un Kremļa cietumos.

Projekta autori ir tiesībsargu grupa “SIČ” (Правозахисна Група« СІЧ ), kas sniedz bezmaksas profesionālo juridisko palīdzību tiem, kas ir cietuši militārajā konfliktā Ukrainas austrumos, tai skaitā bijušajiem gūstekņiem. Kopš 2014.gada Eiropas Cilvēktiesību tiesā ir iesniegts vairāk nekā 100 prasību. Sociālo projektu atbalsta New media Advocacy Project un Kara un miera informācijas institūts (Institute for War and Peace Reporting, IWPR).

Filmas garums: 32 minūtes. Tiks nodrošināts tulkojums latviešu valodā. 
Aicinām visus interesentus! Ieeja bez maksas.

Citas aktualitātes

30. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notiks jaunās ekspozīcijas svinīgā atklāšana2022. gada 26. maijs
Pēc vairākus gadus ilgušās rekonstrukcijas Latvijas Okupācijas muzeja atjaunotajā ēkā,...
25.maijā tiek atzīmēta Starptautiskā varoņu un cīnītāju pret totalitārismu piemiņas diena2022. gada 25. maijs
25.maijā visā...
Aicinām uz konferenci "Latvijas tautas zaudējumi Otrajā pasaules karā: karavīru un civilistu likteņu summa"2022. gada 13. maijs
Norises vieta: Latvijas Okupācijas muzejs, Latviešu strēlnieku laukums 1, Rīga Norises...
Latvijas Pasts izdevis pastmarku Latvijas Okupācijas muzejam2022. gada 13. maijs
2022. gada 18. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notika Latvijas Pasta izdotās muzejam veltītās...