X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
Aicinām apskatīt izstādi

Aicinām apskatīt izstādi "Cerību raksti"

2019. gada 9. decembris

Latvijas Okupācijas muzejs ir radis iespēju iznest savas kolekcijas priekšmetu attēlus apskatei publiskā telpā – muzejs piedāvā aplūkot daļu no muzeja krājuma rokdarbu kolekcijas. Uz sētas pie muzeja ir skatāma izstāde, kas līdz ar likteņstāstiem par sievietēm ieslodzījumā, izsūtījumā un bēgļu nometnēs attēlo arī viņu darinātos rokdarbus. Neziņa, ciešanas, bads un ilgas pēc dzimtenes ir izjūtas, kas pavadīja tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju, kurus karš un represīvie režīmi atšķīra no dzimtenes pretēji viņu gribai. Rokdarbu darināšana bija viens no veidiem, kas palīdzēja psiholoģiski un arī praktiski izdzīvot necilvēcīgajos apstākļos. Lai gan sagādāt materiālus un darbarīkus bija sarežģīti, un dažreiz tie bija jāizgatavo pašiem, cerība izturēt un atgriezties bija spēcīgāka par bailēm un sāpēm. Šīs cerības sievietes iemūžināja izšūtos rakstos, izgatavojot sedziņas, galdautus, apģērbu un citus darinājumus. 

Izstāde atspoguļos rokdarbus, kas tapuši 20. gadsimta 40. un 50. gados nometinājuma un ieslodzījuma vietās galvenokārt attālos Sibīrijas apgabalos. Tur nonāca gan pretestības kustību dalībnieki, gan partizānu atbalstītāji, tostarp sievietes. Vēlme darināt rokdarbus arī smagos apstākļos raksturo tā laika paaudzes audzināšanu nesēdēt ne mirkli bez darba. Vienlaikus tā apliecina protestu darīt un radīt par spīti vispārējam aizliegumam pašizteikties. 

Kā izejmateriāli rokdarbiem lietoti pasta sūtījumos saņemtie pārtikas paku maisi, novalkāti palagi, spilvendrānas, apģērbs. Šūšanai izmantoti spolīšu diegi, kā arī diegi no nonēsātiem lakatiem vai dūraiņiem. Adatas un tamboradatas veidotas no koka gabaliņiem, sērkociņiem, slotas bērzu zariem vai zivju asakām. Izstādē būs skatāms unikāls, no Toronto “Daugavas Vanagu” kopas saņemts darbs – Latvijas armijas ģenerāļa Jāņa Baloža sievas Elvīras Balodes darinātais izšuvums uz marles pārsēja, izmantojot tā paša pārsēja diegus. 

Izstādes kurators Ivars Dimdiņš vēlējies uzsvērt visu skaisto un smalko, ko sevī glabā rokdarbi. Kopā ar izstādes autori – mākslinieci Madaru Rasiņu izcelti interesantākie darbi krāsu un raksta ziņā no muzeja krājuma, pēc tam tie fotografēti izstādes vajadzībām un būs aplūkojami kopskaitā uz 18 planšetēm.

Izstādi 13. decembrī atklāja Eiropas Parlementa deputāte Sandra Kalniete. Pasākuma dalībniekiem bija unikāla iespēja turēt rokās un apskatīt dažus no rokdarbiem, kas attēloti izstādē. Par tiem stāstīja muzeja galvenā krājuma glabātāja Taiga Kokneviča. Sarīkojumā tika atskaņoti arī vairāki videoliecību fragmenti, kuros sievietes stāsta par rokdarbu darināšanu izsūtījumā.

Ar muzikālu priekšnesumu klātesošos sveica dziedātāja Dita Belicka un ģitārists Svens Vilsons

 

Izstādes veidošanu finansiāli atbalstījusi Rīgas dome.

Citas aktualitātes

30. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notiks jaunās ekspozīcijas svinīgā atklāšana2022. gada 26. maijs
Pēc vairākus gadus ilgušās rekonstrukcijas Latvijas Okupācijas muzeja atjaunotajā ēkā,...
25.maijā tiek atzīmēta Starptautiskā varoņu un cīnītāju pret totalitārismu piemiņas diena2022. gada 25. maijs
25.maijā visā...
Aicinām uz konferenci "Latvijas tautas zaudējumi Otrajā pasaules karā: karavīru un civilistu likteņu summa"2022. gada 13. maijs
Norises vieta: Latvijas Okupācijas muzejs, Latviešu strēlnieku laukums 1, Rīga Norises...
Latvijas Pasts izdevis pastmarku Latvijas Okupācijas muzejam2022. gada 13. maijs
2022. gada 18. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notika Latvijas Pasta izdotās muzejam veltītās...