X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
30. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notiks jaunās ekspozīcijas svinīgā atklāšana

30. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notiks jaunās ekspozīcijas svinīgā atklāšana

2022. gada 26. maijs

Pēc vairākus gadus ilgušās rekonstrukcijas Latvijas Okupācijas muzeja atjaunotajā ēkā, Latviešu strēlnieku laukumā 1 šī gada 30. maijā notiks jaunās ekspozīcijas svinīgā atklāšana ar Latvijas valsts prezidenta Egila Levita un Kultūras ministra Naura Puntuļa klātbūtni.

Ilggadējais Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdis un Muzeja jaunās ēkas  projekta vadītājs Valters Nollendorfs stāsta: “Latvijas Okupācijas muzeja jaunās pastāvīgās ekspozīcijas plānošana sākās vienlaikus ar Gunāra Birkerta Nākotnes Nama plānošanu 2006. gadā. Tās pamatā ir Muzeja misijā iekļautais uzdevums “skaidrot un pieminēt totalitāro okupācijas varu nodarījumus Latvijas tautai, valstij un zemei laikā no 1940. līdz 1991. gadam”. Šogad atklātā ekspozīcija ir trešā, kas plānota, gaidot uz vairakkārt atlikto ēkas celtniecību. Tās saturu veidojuši Muzeja vēsturnieki, cieši sadarbojoties ar dizaina studiju H2E, kuras koncepcija uzvarēja skiču konkursā. Laika gaitā nav mainījies ekspozīcijas mērķis, bet klāt nākušas jaunas vēstures atziņas un eksponējami materiāli, kā arī radušās jaunas iespējas to pasniegt mūsdienīgos veidos. Ekspozīcijas dizaina pamatā ir Muzeja ēkas autora Gunāra Birkerta tumsas un gaismas metafora. Tā veidota kā režģots tumsas labirints starp gaišajiem neatkarības posmiem. Okupācijas varu noziegumi te parādīti gan skaidrojošā, gan emocionāli uzrunājošā veidā ar daudzām laikmeta liecībām,  eksponātiem un  likteņstāstiem. No labirinta palīdz izkļūt gaismas pavediens: tautas pretošanās, izturība un ticība savas valsts nākotnei.”

 

“Šis ir stāsts par gaismu. Par pusgadsimta alkām – kad gaismu neredzēja acs, to atcerējās mūsu dvēseles. No saules pielietas pirmskara valsts caur okupācijas tumsu uz īstenu, izsāpētu, cieņpilnu šodienas gaismu. Uz šodienu, kur nekas nav beidzies, mēs joprojām jūtam pagātnes ēnu,” gaidot jaunās ekspozīcijas atklāšanu tās tapšanu komentē Dizaina biroja H2E vadošā dizainere Ingūna Elere.

Ekspozīcijas tapšanā vairāk nekā divarpus gadu laikā ir ieguldīts milzu darbs – tūkstošiem stundu ir pavadīts runājot, skicējot, zīmējot, rasējot, veidojot šo 867 m2  ekspozīciju, kurā ir 106 īpaši dizainētas vitrīnas, 70 m2 stikla, 570 m2 sienu platības, 15 videoprojekcijas un 19 displeji ar liecībām, informāciju.

Atklāšanas pasākuma tiešraide interesentiem būs pieejama tiešsaistē Latvijas Okupācijas muzeja Facebook un Youtube kontos 30. maijā no plkst. 13.00. Muzejs tiks atvērts plašākai auditorijai šī gada 1. jūnijā.

Mediju pārstāvji aicināti pieteikties dalībai pasākumā 30. maijā, plkst. 13.00, rakstot uz e-pastu: pr.okupacijasmuzejs@okupacijasmuzejs.lv vai zvanot pa tālruni 28360142 līdz šī gada 29. maijam.

 

Citas aktualitātes

25.maijā tiek atzīmēta Starptautiskā varoņu un cīnītāju pret totalitārismu piemiņas diena2022. gada 25. maijs
25.maijā visā...
Aicinām uz konferenci "Latvijas tautas zaudējumi Otrajā pasaules karā: karavīru un civilistu likteņu summa"2022. gada 13. maijs
Norises vieta: Latvijas Okupācijas muzejs, Latviešu strēlnieku laukums 1, Rīga Norises...
Latvijas Pasts izdevis pastmarku Latvijas Okupācijas muzejam2022. gada 13. maijs
2022. gada 18. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notika Latvijas Pasta izdotās muzejam veltītās...
Publiskās vēstures nodaļas vēsturnieka Edvīna Evarta komentārs par 8. un 9. maija atzīmēšanu2022. gada 9. maijs
Nacistiskās Vācijas kapitulācija sabiedrotajiem 1945. gada maijā. Ko un kāpēc atzīmējam – 8.maiju vai 9.maiju?...