X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
‘’ Pasakiet, lai mūsu dēļ nebēdājas. Dzīvosim! ’’. Marta mēneša priekšmets

‘’ Pasakiet, lai mūsu dēļ nebēdājas. Dzīvosim! ’’. Marta mēneša priekšmets

2022. gada 24. marts

2022. gada martā pieminam un atceramies 1949. gada 25. marta deportācijas, kad no Latvijas uz PSRS attālākajām teritorijām tika izsūtīti 42 125 cilvēki, kas bija 2,2%, no Latvijas iedzīvotāju kopskaita. Kopš Padomju Savienības okupācijas tās bija otrā deportācija un vislielākās.  Pirmajā masu deportācijā 1941. gada 14. jūnijā no Latvijas tika izsūtīti 15 424 cilvēki, kas galvenokārt bija uzņēmēji, politiķi un inteliģence.


Deportācijas 1949. gada naktī no 24. uz 25. martu  deportācijas tika īstenotas uz 1949. gada 29. janvāra PSRS Ministru padomes lēmuma “Par kulaku un viņu ģimeņu, nelegālā stāvoklī esošu bandītu un nacionālistu ģimeņu, bruņotās sadursmēs nošauto un notiesāto bandītu ģimeņu, legalizējušos bandītu, kas turpina naidīgu darbību, un viņu ģimeņu, kā arī represēto bandītu atbalstītāju ģimeņu izsūtīšanu no Lietuvas, Latvijas un Igaunijas teritorijas” pamata. Deportācijas akcijai dots nosaukums ‘’Krasta Banga’’. 1949. gada deportācija galvenokārt bija vērstas pret zemniekiem un ‘’nacionālistu/ bandītu’’ ģimenēm, kas bija ģimenes, kuras bija notiesātas par sadarbību ar vācu okupācijas varu vai arī nacionālajiem partizāniem.

2022. gada martā Latvijas Okupācijas muzejs izceļ divus priekšmetus no Danutas Kandeles muzejam dāvātās kolekcijas, tā sastāv no pastkartēm , vēstulēm un citiem priekšmetiem, kas piederējusi Talsu pilsētas pamatskolas skolotājai Laumai Kundziņai , kura 1949. gada. 25. martā kopā ar māti Otīliju Kundziņu  deportētas uz nometinājuma vietu Tomskas apgabala Krivošeinas rajonā. Pirms Latvijas okupācijas Lauma Kundziņa aktīvi darbojās gan gaidu kustībā, gan arī  1929. gadā dibinātajā  ‘’Latvijas Mazpulku’’ biedrībā un bija Talsu pilsētas Mazpulka Rokdarbu nozares vadītāja.  

Kā savās atmiņās stāsta Lauma, tad 24. marta vakarā ģimenes mājvietā ap pulksten 22:00 bija dzirdama automašīnu rūkoņa, mirkli vēlāk pie mājas durvīm klauvējis kāds vīrs ar revolveri , kurš paziņojis: ‘’Jūs esat apcietināta un tiekat pārvesta uz Krivošeinas apgabalu uz mūžu. Līdzi jāņem nauda, vērtslietas, siltas drēbes, tur būs ļoti auksti un uzturs vienam mēnesim. ’’ Laumai Kundziņai vēl pirms deportācijas  bija nopietnas veselības problēmas – pārslimota tuberkulozi, kā rezultātā viņa nevarēja strādāt  smagu fizisku darbu un viņa tika norīkota darbam vietējā kolhozā.

Pirmais priekšmets ir vēstule, ko Lauma sūtīja uz Latviju īsi pēc ierašanās nometinājuma vietā un kurā tā savai paziņai, kas dzīvoja Lejasciemā  Latvijā,  apraksta nometinājuma apstākļus un paredzamos darbus. Vērts uzsvērt, ka lai arī izsūtīta, Lauma Kundziņa norāda, ka par viņas likteni nav nepieciešams bēdāties un ka viņai izdosies šo laiku pārdzīvot, atzīmējot, ka viņa nezina cik ilgā laikā šī vēstule  nonāktu līdz adresātam un cik ilgā laikā viņa saņemtu atbildi no Latvijas. Vēstules bija teju vienīgais veids, kā sazināties  ar Latvijā palikušajiem radiniekiem un draugiem .

Lauma un Otīlija Kundziņa izsūtījumā Sibīrijā bija līdz 1955. gada novembrim. Pēc Josifa Satļina nāves un Ņikitas Hruščova nākšanas pie varas 1955. gadā sākas plaša represēto iedzīvotāju reabilitācija, kas daudziem izsūtītajiem ļāva atgriezties dzimtenē, tostarp arī Kundziņu ģimenei.  No Laumas un Otīlijas mājupceļa saglabājusies rotaļlieta – zilonītis, ko Lauma Kundziņa kā dāvanu darināja māsas Birutas  bērniem atceļā no nometinājuma vietas .  Pēc atgriešanās Lauma atradās nepārtrauktā mediķu uzraudzībā, jo slimoja ar tuberkulozi . Māte Otīlija un Lauma mūžībā aizgāja 1978. gadā.

Citas aktualitātes

30. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notiks jaunās ekspozīcijas svinīgā atklāšana2022. gada 26. maijs
Pēc vairākus gadus ilgušās rekonstrukcijas Latvijas Okupācijas muzeja atjaunotajā ēkā,...
25.maijā tiek atzīmēta Starptautiskā varoņu un cīnītāju pret totalitārismu piemiņas diena2022. gada 25. maijs
25.maijā visā...
Aicinām uz konferenci "Latvijas tautas zaudējumi Otrajā pasaules karā: karavīru un civilistu likteņu summa"2022. gada 13. maijs
Norises vieta: Latvijas Okupācijas muzejs, Latviešu strēlnieku laukums 1, Rīga Norises...
Latvijas Pasts izdevis pastmarku Latvijas Okupācijas muzejam2022. gada 13. maijs
2022. gada 18. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notika Latvijas Pasta izdotās muzejam veltītās...