X

Pamatekspozīcija

Muzeja ekspozīcija Latviešu strēlnieku laukumā 1 šobrīd ir slēgta, jo notiek jaunas ekspozīcijas iekārtošanas darbi. 
Uz tikšanos drīzumā!


Darba laiks

Latvijas Okupācijas muzeja pagaidu ekspozīcija slēgta
Uz tikšanos 2022. gada pavasarī! 

KRĀJUMA NODAĻA
Krājums apmeklētājiem uz laiku nav pieejams


Kontakti

Tālrunis ekskursiju pieteikšanai
STŪRA MĀJĀ
+371 27 875 692

E pasts:
info@okupacijasmuzejs.lv
Tel.: +66116759
Adrese: Latviešu strēlnieku laukums 1, Rīga, LV 1050, Latvija


Mēneša priekšmets

Ieskats muzeja krājumā 2022. gada janvārī

2022. gada 18. janvāris

Janvāra mēneša priekšmets ir Valda Šteinberga Latvijas Okupācijas muzejam 2011. gadā dāvinātās fotogrāfijas, kurās ir tikuši atspoguļoti 1991. gada janvāra notikumi Rīgā.

1991. gada janvāris ir zināms kā viens no vistrauksmainākajiem laika posmiem Latvijas valsts vēsturē, kad iedzīvotajiem bija jāaizstāv 1990. gada 4. maijā atjaunoto Latvijas Republiku. 1991. gada 2. janvārī OMON vienības pēc Latvijas Komunistiskās Partijas Centrālās Komitejas pirmā sekretāra Alfrēda Rubika pavēles ieņēma ‘’Preses namu’’, daļēji paralizējot tā darbu. Darbinieku kabinetos tika veiktas kratīšanas, bet ēkā netika ielaistas Latvijas amatpersonas. Situāciju vēl vairāk saasināja notikumi  Viļņā 1991. gada 11.-13. janvārī, kad Padomju armijas karavīri  uzbruka Lietuvas galvenajam televīzijas tornim, nogalinot 14 cilvēkus, bet ievainojot 110 .

Lai reaģētu uz notikumiem Viļņā Latvijas Tautas Frontes priekšsēdētājs Dainis Īvāns naktī no 12. uz 13. janvāri teica radiouzrunu, kurā aicināja cilvēkus aizsargāt stratēģiski svarīgos objektus. 13. janvārī Rīgā ieradās ap 500 000 cilvēku, lai protestētu pret Viļņā notikušo vardarbību un celtu barikādes.

OMON veica vairākus uzbrukumus barikāžu dalībniekiem, piemēram, uzbrukumus Brasas tilta un Vecmīlgrāvja aizstāvjiem. Trīs dienu laikā no 14. līdz 16. janvārim notika  6 OMON uzbrukumi. Par pirmo Barikāžu upuri kļuva LR Satiksmes Ministrijas Šoferis Roberts Mūrnieks  kurš 16. janvārī tika nošauts pie Vecmīlgrāvja tilta.

Naktī no 20. uz 21. janvārī OMON un nezināma kaujas grupa ēku ieņēma Iekšlietu ministrijas ēku. Šīs operācijas rezultātā notika apšaude, kuras laikā mira pieci cilvēki, kuri  atradās notikuma epicentrā – kinooperatori Andris Šlapinš un Gvido Zvaigzne, skolnieks Edijs Riekstinš un milicijas darbinieki Vladimirs Gomanovičs un Sergejs Gonoņenko.

1991. gada 25. janvārī LR Ministru padomes priekšsēdētājs Ivars Godmanis pieņem lēmumu beigt cilvēku un tehnikas sūtīšanu uz barikādēm. Pēdējās smagās tehnikas vienības Rīgu atstāj 28. janvārī.Barikādes Herdera laukumā Vecrīgā


Barikādes Amatu ielā VecrīgāBarikādes Zirgu ieā Vecrīgā


Salu tilts Rīgā 1991. gada 20. janvāris


1991. gada 20. Janvāra apšaudes upuru izvadīšanaPiemiņas plakāts pie Milgrāvja tilta 16. janvārī nošautajam LR Satiksmes ministrijas šoferim Robertam Mūrniekam
OMON vienības kaujinieku sašautais autobuss, kas atvests no Milgrāvja un novietots pie Ļeņina pieminekļa

OMON vienības kaujinieku sašautais autobuss, kas atvests no Milgrāvja un novietots pie Ļeņina pieminekļa
Rīga, Brīvības bulvāris  pie LR Augstākas tiesas ēkas Barikāžu aizstāvju ēdināšana- 1991- gada janvāris-

Rīga, Brīvības bulvāris  pie LR Augstākas tiesas ēkas Barikāžu aizstāvju ēdināšana. 1991. gada janvāris

Ko redzēt muzejā

Ekspozīcija

Ekspozīcija

Muzejs piedāvā

Nodarbības skolēniem

Nodarbības skolēniem

Krājuma izmantošana

Krājuma izmantošana