X

Aktualitātes

Kalendāra arhīvs »
Seminārs „Latvijas vēstures mantojums. Pretrunīgā vēsture.”

Seminārs „Latvijas vēstures mantojums. Pretrunīgā vēsture.”

2013. gada 3. oktobris

Jauno mācību gadu muzeja Izglītības nodaļa 24. septembrī iesāka ar skolotāju semināru „Latvijas vēstures mantojums. Pretrunīgā vēsture.”. Iepriekšējais seminārs, kurā piedalījās 15 skolotāji, notika mācību gada noslēgumā – 4. jūnijā.

Jauno mācību gadu muzeja Izglītības nodaļa 24. septembrī iesāka ar skolotāju semināru „Latvijas vēstures mantojums. Pretrunīgā vēsture.”. Iepriekšējais seminārs, kurā piedalījās 15 skolotāji, notika mācību gada noslēgumā – 4. jūnijā.

Dalībai seminārā šoreiz bija pieteikušies 29 dalībnieki un visi arī piedalījās. Īpaši gribas atzīmēt novadus, no kuriem ieradās visu skolu vēstures un sociālo zinību skolotāji – 11 skolotāji no Līvānu novada skolām, kuru braucienu organizēja metodiskās apvienības vadītāja Sandra Maskalāne, un Laura Miķelsone no Brocēnu novada noorganizēja 3 skolotāju dalību seminārā. Tā ir laba pieredze, ko varam turpmāk ieteikt citu novadu metodisko apvienību vadītājiem.

Semināra dalībnieki tikās ar filmas „Pretrunīgā vēsture” autoru Uldi Neiburgu un dalījās savā pieredzē, kas iegūta skolās izmantojot metodisko materiālu (skat. http://omip.lv/projekti/latvijas-vestures-mantojums/). Muzeja vēsturnieks un ekspozīcijas kurators Ritvars Jansons vadīja nodarbību „Okupācijas varas Latvijā”, izmantojot Okupācijas muzeja pagaidu ekspozīciju. Iespaidiem bagāts bija Žaņa Lipkes memoriāla apmeklējums, kur ļoti interesantu stāstījumu sniedza tā idejas autors mākslinieks Viktors Jansons. Semināra dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar muzeja „Anne Frank House” ceļojošo izstādi „Anne Franka. Vēstījums mūsdienām.”. Par izstādes izmantošanu skolās un skolēnu iesaisti projektos, kas saistīti ar šo tēmu runāja Amsterdamas muzeja un Ž. Lipkes memoriāla darbinieces. Paldies memoriāla darbiniekiem par sadarbību! Muzeja vēsturnieks Uldis Neiburgs jau ilgāku laiku strādā pie grāmatas par Salaspils memoriālu, tāpēc viņa vadītā ekskursija „Salaspils – pagātnes izpratne un šodienas mācības” šajā vietā bija saistoša ar jaunāko pētījumu atziņām.

Semināra noslēgumā skolotāji saņēma Izglītības un zinātnes ministrijas apstiprinātu tālākizglītības kursu apliecību. Pateicoties Kultūras ministrijas un muzeja ziedotāju atbalstam, semināra dalībnieki saņēma dāvanā filmu „Pretrunīgā vēsture”. Esam gatavi šo semināru organizēt atkārtoti, ja būtu interese.

 

Skolotāju iespaidi un atziņas par semināru

Vēlos teikt milzīgu paldies par semināra dienu organizatoriem, lektoriem, visiem tiem, kuri rūpējās par to, lai šī saulainā rudens diena būtu vēl jaukāka, interesantāka. Seminārs  ļoti labi organizēts, pārdomāts, noderīgas informācijas bagāts. Mums noteikti  palaimējās ar lektoriem, tik ļoti harizmātiskām personībām. Uldi un Viktoru varētu klausīties stundām un apbrīnot viņu zināšanu bagāžu, paveikto! (Vineta Muzaļevska, Balvu amatniecības vidusskola)

Filma, metodiskais materiāls patiešām noderēs skolā gan vēstures stundās, gan darbā ar klasi. Ļoti interesantas bija ekskursijas! Ir jābrauc kopā ar skolēniem. (Jevgēņija Golubeva, Līvānu 2. vidusskola)

Žaņa Lipkes muzejs bija fantastisks, muzejs kā vesels mākslas darbs ar spēcīgu vēstījumu. Viktora Jansona personība spēj iedvesmot un aizraut, ļoti novērtēju šo iespēju tikties ar viņu. (Dace Vilkauša, Kandavas K. Mīlenbaha vidusskola)

Annes Frankas ceļojošās izstādes saturu izstāstīju saviem audzēkņiem, un tagad mani skolēni ar interesi ir izvēlējušies izlasīt Annes Frankes dienasgrāmatu "Stūra māja". Paldies U. Neiburgam par Salaspils koncentrācijas nometnē notikušā vēsturisko interpretāciju un varbūtībām, kā arī norādēm par falsifikācijām. (Lāsma Plaude, Blīdenes pamatskola)

Šāda veida seminārus vajadzētu ieteikt organizēt VISC. Kvalitāte, ieguvumi, pārdomas un pozitīvas emocijas vienlaikus. Brīžiem bija sajūta, ka no jauna mācos vēstures fakultātē. Daudz jaunas informācijas, nezināmu faktu un fantastiski pasniedzēji. (Laura Miķelsone, Brocēnu vidusskola)

Paldies par lielisko semināru! Diena bija notikumiem bagāta. Ļoti patika Lipkes muzejs un informācija no U. Neiburga puses. Vēlētos nedaudz informācijas bagātāku lekciju muzejā, jo tikšanās ar vēstures doktoriem, kuri ir ļoti dziļi zinoši savā sfērā var ikvienam skolotājam dot papildus iespēju papildināt savu teorētisko materiālu. (Ivita Pelnēna, PIKC „Liepājas Valsts tehnikums”)

Izcili lektori! Ļoti harizmātiski un erudīti. Veiksmīgi saplānota dienas programma. Noderīga informācija, darba materiāls-lapas. (Aija Birze, Kalētu pamatskola)

Ļoti patika tikšanās ar  filmas autoru, gan muzeja veidotājiem. Filmas „Pretrunīgā vēsture” fragmentus noteiktu parādīšu saviem skolēniem – 9. klasē pēc tēmas 2. pasaules karš. (Aija Brūna, Dzērves pamatskola)

Daiga Barkane:
1. Ļoti saturīga, interesanta diena, paldies organizatoriem!
2. Bija vērtīgi satikties ar autoriem, kas stāvējuši klāt filmas tapšanā, memoriāla izveidē.
3. Noteikti vēlos aizvest savus klases bērnus uz Okupācijas muzeju, jums tur laba aura, kaut tēmas ne tās vieglākās.

Citas aktualitātes

30. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notiks jaunās ekspozīcijas svinīgā atklāšana2022. gada 26. maijs
Pēc vairākus gadus ilgušās rekonstrukcijas Latvijas Okupācijas muzeja atjaunotajā ēkā,...
25.maijā tiek atzīmēta Starptautiskā varoņu un cīnītāju pret totalitārismu piemiņas diena2022. gada 25. maijs
25.maijā visā...
Aicinām uz konferenci "Latvijas tautas zaudējumi Otrajā pasaules karā: karavīru un civilistu likteņu summa"2022. gada 13. maijs
Norises vieta: Latvijas Okupācijas muzejs, Latviešu strēlnieku laukums 1, Rīga Norises...
Latvijas Pasts izdevis pastmarku Latvijas Okupācijas muzejam2022. gada 13. maijs
2022. gada 18. maijā Latvijas Okupācijas muzejā notika Latvijas Pasta izdotās muzejam veltītās...